Preporuke lečenim alkoholičarima i članovima njihovih porodica
Svi oni koji imaju problema sa pijenjem alkoholnih pića, ako žele rešiti svoj problem, moraju naučiti nove reči, nova pravila i držati se tih pravila. Sve što racionalno nauče pomaže im da reše svoj problem. Mnogo pomažu probuđene pozitivne emocije, nova prijateljstva,
bliskost sa nekom osobom, stara ili nova ljubav.
Možemo se zaljubiti u nekoga ili u nešto, posao, hobi… Neki ljudi imaju religiozne osećaje koji im pomažu u savladavanju problema.
Preporuke:
Lečeni alkoholičar mora prihvatiti činjenicu da do kraja svog života neće više moći piti alkohol, jer bi ga to odvelo ponovnom alkoholizmu.
Poželjno je da lečeni alkoholičar postane član Kluba lečenih alkoholičara ili Anonimnih Alkoholičara i da redovno odlazi na sastanke zajedno sa svojom porodicom.
Da bi razumeli ovaj problem, potrebno je da naučite što više o alkoholizmu. Da naučite smisao reči: alkoholizam, alkoholičar, dipsoman, lečeni alkoholičar, suvi alkoholičar, apstinencija, recidiv, delirijum tremens, alkoholna ljubomora, alkoholna epilepsija, podrška okoline, klub lečenih alkoholičara, nov kvalitet života….
Korisno je da na ovu temu pročitate neku knjigu, pogledate neki film ili popričate sa nekim.
Ono što naučite, treba da primenite u svakodnevnom životu promenom navika i stavova, kao i poboljšanjem kvaliteta vašeg života i života porodice. Alkoholičar može da očuva svoju apstinenciju menjajući svoje navike i svoje stavove.
Porodica alkoholičara pomaže sebi i alkoholičaru menjajući međusobne odnose i navike. Zbog toga alkoholičar prelazi iz do tada uobičajene neskladne kulture pijenja u novu, skladniju apstinencijsku kulturu.
Lečeni alkoholičar odgaja vlastitu decu u apstinencijskoj kulturi.
Lečeni alkoholičar treba da obnovi, nastavi ili pronalazi nove sadržaje života, prati sportske i kulturne događaje, uključuje se u radni i zabavni život zajednice. Prema svojim uverenjima lečeni alkoholičar se uključuje i u verski život, a po svojoj slobodnoj volji se i politički opredeljuje.
Ne spominjite ono što je bilo, nego se okrenite onom što će biti.
Poželjno je da poboljšate međusobne odnose i navike.
Preuzmite svoje obaveze na sebe.
Budite strpljivi i ne očekujte promene za jedan dan.
Poželjno je da lečeni alkoholičar u prvoj godini učvrsti svoju apstinenciju uzimanjem antabusa.
Lečeni alkoholičar treba da bude svestan da je okružen izazovima, poticajima i nagovorima na pijenje pa zato u prvoj godini apstinencije ne bi trebalo da zalazi na mesta gde se pije alkohol.
U slučaju recidiva, tj. ponovnog pijenja nakon prestanka pijenja, treba potražiti pomoć da bi se ponovo uspostavila apstinencija. Pomoć može pružiti porodica, klub ili u težim slučajevima treba ponoviti lečenje u bolnici.
Lečeni alkoholičar treba da pomaže drugima, jer na taj način pomaže i sebi.
Družite se sa apstinentima i van kluba jer takva dugotrajna prijateljstva omogućavaju dugotrajnu apstinenciju.
Lečeni alkoholičar treba sa drugima da podeli svoje osećaje i tako prepolovi tugu, a udvostruči veselje.
Lečeni alkoholičar treba polako da menja svoje stavove i da više ne podržava pijenje alkohola ni kao običaj ni kao način zabave.
Nemojte držati alkohol u kući, a prijatelje ponudite kafom i sokom.
Poželjno je da lečeni alkoholičar ne proizvodi alkohol.
Pošto lečeni alkoholičar ponekad ima još neke poteškoće osim problema sa pijenjem, uz stručnu pomoć treba videti kojim redosledom treba rešavati koji problem i da li se nešto može paralelno rešiti. Naravno da rešavanje problema pijenja često pomogne u rešavanju i drugih problema.