Pijanstvo i alkoholemija
Stanje organizma koji je pod dejstvom alkohola, nazivamo pijanstvom.
U zavisnosti od koncentracije alkohola u krvi (alkoholemije) dešavaju se telesne promene i promene svesti, opažanja i ponašanja.
Alkoholemija se meri promilima – koncentracija alkohola izražena u cm3 na 1000 cm3 krvi.
0.03 ‰ – ovaj nivo alkohola u krvi nastaje tokom metabolizma ugljenih hidrata. Može da se javi i kod osoba koje nisu pile alkohol, već koka-kolu. To je normalna fiziološka koncentracija, bez uticaja na organizam.
0.5 ‰ je koncentracija pri kojoj se javljaju prvi znaci pripitosti, gornja granica gde još uvek postoji sposobnost efikasnog obavljanja raznih radnji. Kod vožnje motornih vozila, dolazi do promene kod sinhronizacije pokreta i produžava se vreme reakcije. Delimično je smanjena sposobnost obavljanja preciznih radnji, zbog čega profesionalnim vozačima nije dozvoljena ovolika koncentracija alkohola u krvi.
0.5 ‰ do 1.5 ‰ je stanje pripitosti. Može se zapaziti crvenilo lica, živahnost u govoru sa promenama u gestikulaciji i mimici, opširnost u izlaganju. Pokreti su žustriji i blago nekoordinisani. U psihičkoj sferi postoji doza nekritičnosti sa osećajem povećane samouverenosti. Javlja se povišeni arterijski pritisak, proširenost zenice i promena brzine pulsa. Vožnja motornih vozila je opasna zbog pada psihofizičkih sposobnosti.
1.5 ‰ do 2.5 ‰ je pijano stanje. Pojačavaju se svi prethodno navedeni simptomi. Ponašanje postaje agresivnije. Izražena je nekritičnost u rasuđivanju. Alkoholičari smatraju da mogu sve i gube kontrolu nad svojim ponašanjem. Produženo je vreme reagovanja, pokreti su usporeniji. Javljaju se teškoće u mišljenju, razumevanju, pažnji i koncentraciji. Često dolazi do pada pritiska i povraćanja.
2.5 ‰ do 3.5 ‰ je stanje teškog pijanstva. Alkohol deluje deprimirajuće na organizam. Alkoholičar ima teškoće u hodu, zapliće jezikom, otežano diše, oseća pospanost. Nije sposoban za bilo kakve aktivnosti.
3.5 ‰ do 4.5 ‰ – organizam dospeva u stanje kome. Ono se manifestuje intenzivnom pospanošću, do potpunog gubitka svesti. Neophodna je intervencija medicinskih stručnjaka, jer postoji opasnost od smrtnog ishoda.
4.5 ‰ do 5.0 ‰ i preko toga, jeste smrtonosna koncentracija alkohola koja deluje umrtvljujuće na centar za disanje. Paralelno sa ovim dolazi do kolapsa kardiovaskularnog sistema, što takođe dovodi do smrtnog ishoda. Smrt nastupa 5 do 10 sati od početka kome.