Relapszusban

 

Az alkoholizmus kezelésében elért siker

Az alkoholizmus kezelésében csak úgy lehet elérni sikert, ha az a személy aki elfogadta a kezelést, teljes mértékben betartja a kezelési programot.

Amikor a sikeres kezelésről beszélünk, általában az alkoholista absztinenciájára gondolunk. Mindazonáltal, csak az önmegtartóztatás nem elegendő és nem is célja a kezelésnek. Az önmegtartóztatás csak a sarokkő, amelyre tovább kell építeni: fokozatosan változtatni kell a szokásokat, a nézeteket, a gondolkodást, a többi emberhez való hozzáállást, stb. Ez egy hosszú folyamat, amely során a relapszus - az ivásra való visszatérés - lehetséges. Vannak, akik az absztinenciát az egész életükön át megtartják, mások pedig rövid vagy hosszabb absztinencia után relapszusba kerülnek.

A "száraz" és a "nedves" visszaesés

A "száraz" visszaesés olyan helyzetet jelent, amelyben az alkoholista még nem iszik, de visszatért a régi viselkedési formákra, kapcsolatokra és kommunikációra. Néha ez az állapot veszélyesebb a "nedves" visszaesésnél. Ez a kezelés és az egészséges életváltozások szembeni ellenállást mutatja: "indokoltan" elmarad a terápiás ülésekről, megtagadja a Tetidis szedését mert "ártalmas", stb. Teljes figyelmet kell fordítani rá, elemezni és eltávolítani a körülményeket amelyek miatt keletkezett. Ha ezt nem csinálják meg, létrejön a "nedves" visszaesés.

A "nedves" visszaesés azt jelenti, hogy az absztinencia fenntartása alatt az illető alkoholtartalmú italt fogyasztott és ez az amit általában a visszaesés (relapszus) alatt értünk. Szóval, az önmegtartóztatás meg van szakítva és ez a terápiát, illetve annak minden résztvevő tagját rendkívül bizonytalan és drámai helyzetbe hozza. Hogy ne vesszen el az, ami el lett érve az előző kezeléssel, szükséges a lehető leghamarabb jelentkezni a terápiás szakembereknek és lépéseket tenni a relapszus hatásának a megszüntetésére.

Relapszusban

Az újbóli alkohol fogyasztást relapszusnak (visszaesésnek) nevezik.

A választ arra a kérdésre, hogy mi is valójában a relapszus, az irodalomban fogjuk megkeresni, amely kijelenti: "A visszaesés a betegség visszatérését jelenti. Nagyon gyakoriak bizonyos pszichiátriai betegeknél, különösen a pszichózisoknál. A visszaesés néha magában foglalja a szomatikus betegségek visszatérését, pl. a tüdőgyulladás vagy más betegség visszatérését. Különösen jelentős az alkoholizmus visszaesése, ami nagyon gyakori az alkoholistáknál. Az egyszer kezelt alkoholistának soha többet nem lenne szabad meginni még a legkisebb mennyiségű alkoholt sem. Mindazonáltal, az alkoholisták az absztinencia alatt egy idő után megpróbálják normálisan fogyasztani az alkoholtartalmú italokat, amely a legrövidebb idő alatt az alkoholizmusba való visszaeséshez vezet" (Hudolin).

A visszaesés az alkoholista részére nagy veszélyt jelent. Mégpedig, a betegségének az a lényege, hogy nem tud meginni csak egy pohárkát, hanem visszatarthatatlanul tovább folytatja az ivást, amíg hamarosan nem kerül a régi vagy még rosszabb helyzetbe. A "rosszabb" azért van, mert az egészsége nagyon meg van károsodva és az újbóli kontrollálatlan ivás nagyon gyorsan tönkreteszi a szervezet stabilitását és gyakran az ilyen személyek gyorsabban meghalnak.

Részegesség

Meg kell különböztetni a visszaesést a részegességtől.

A visszaesés az, amikor egy vagy pár megivott pohár után vagy néhány óra vagy néhány nap után az illető személy segítséget kér a szakértőktől és újra helyreállítja az absztinenciát. Természetesen, a visszaesés után a terápiát folytatni lehet ott, ahol abba lett hagyva.

A részegességről akkor beszélünk, amikor a beteg csak több hónapig vagy évig tartó ivás után jelentkezik újra a kezelésre. Ezekben a hónapokban vagy években az alkohol intenzív használata miatt elveszett minden előbben elért terápiás hatás és visszaállt a korábbi alkoholista viselkedés. E mellett még a szervezet állapota is romlik. Tehát, a részegességnél létrejön az alkoholista fizikai és szellemi leromlása. Ezért, ha előfordul az újrajelentkezés a kezelésre, mindent a nulláról kell kezdeni. A kezelésnek a pozitív hatásait újra a semmiből kell elérni.

Ezért jobb minél előbb újra jelentkezni az orvosnál.

Tünetek melyek a relapszusba vezetnek

Ha elemezzük a visszaesést az elején tehetetlenek leszünk, mert nem fogjuk tudni a választ erre az alapvető kérdésre: "Miért? Mindent elkövettünk, és Ő mégis elesett." Csak akkor, ha egy kicsit mélyebbre bepillantunk az események folyásába, meglátjuk, hogy itt bizonyos értelem létezik, észrevesszük, hogy a relapszusnak is megvan a maga "anatómiája". Ezért minden esetet egyedileg kell megvizsgálni.

A tünetek amelyek a visszaesésbe vezetnek a következők:

A relapszusban levő személy az újbóli ivást a fent felsorolt okok valamelyikével vagy valami mással igazolja. Ezek az indoklások alaptalanok. Az újbóli ivás nem old meg egy problémát sem és nem hoz javulást sem a családi viszonyokban, sem az egészségben, sem a munkahelyen. Ez csak szökés a nehézségekkel való szembesülés elől. Az élet pedig tele van problémákkal, ezért ha mindannyian elkezdenénk inni valami miatt, hol lenne a vége? 

"Nyereségek"

El kell gondolkozni azon, hogy mit kap az alkoholista a visszaeséssel, azaz mi a nyeresége.

Az alkoholista a visszaeséssel nagyon sok nyereségre tesz szert. Ő így elkerüli az összes földi nehézséget és a problémákkal való szembesülést, elkerüli a különböző kötelezettségeket, az az érzése, hogy mindenkit megtévesztett, hogy senki sem tudja, hogyan manipulál, hogy okosabb mindenkinél, hogy mindenható, hogy azt csinál, amit akar, hogy elmehet, ahova és amikor akar, hogy a problémák eltűntek, hogy senki sem bír neki semmit, és így tovább. Bár egy pillanatra ezt az illúziót kapja.

Nevezetesen, az embereknek sok problémát okoz a mi civilizációnkhoz való alkalmazkodás, hogy pontosak, rendszeresek, felelősek legyenek. Ez komoly erőfeszítés, sok áldozatot kell hozni. Ez különösen nehéz annak a személynek, aki évek óta fogyatékos volt, aki el volt távolítva az élet áramlásából amelyben csak látszólagosan vegetált. Időnként az ilyen személynél létre fog jönni a fáradtság, a telítettség és a válság. Többé nem tudja elviselni. Legalább rövid időre el szeretne menekülni a feledés és az illúzió világába. A világba, amely még mindig csalogatja a gyönyörű pillanatokkal.

Mit kell tenni?

Tudnunk kell, hogy az alkoholizmus visszatérő betegség. Amikor a visszaesés meg van állapítva, nem kell kétségbeesni, hanem a legfontosabb minél előbb jelentkezni a szakorvosnál az alkoholfogyasztás megállítása és az absztinencia felállítása miatt. Itt nagyon fontos szerepe van a munkatársnak (az a személy, aki a gyógyításban segítséget nyújt az alkoholistának). A munkatársnak állhatatosnak kell lennie abban, hogy a relapszusban levő személyt visszatérítse az absztinencia útjára.

Amikor a relapszusban levő személy jelentkezik a szakorvosnál, az eljárás a következő: Először a méregtelenítést végzik, azaz a szervezetet megtisztítják az alkoholtól. Ezután újra bevezetik a tetidist. Az előírt adagot az ilyen személy rendszeresen kell hogy bevegye minden nap, a legjobb a munkatárs előtt. Ha szükséges, akkor különböző orvosságokat adnak a különböző problémákra és betegségekre amelyeket a megismételt alkoholfogyasztás okozott vagy rosszabbított. Bevezetik a rendszeres ellenőrzéseket az illető helyzetének és viselkedésének megfigyelése miatt.

Ezeket az intézkedéseket követi a visszaesés elemzése az illető és munkatársa, valamint a függőség kezelését vezető szakmai csoport részvételével. Megvizsgálják a viselkedést, valamint az okot, ami a visszaesést előidézte. Ilyen módon a válság és a relapszus kialakulásának mélyebb okai vannak feltárva. A meghozott következtetések segíteni fognak, hogy a jövőben fel legyenek ismerve a tünetek és ezáltal el legyenek kerülve a hasonló helyzetek és a visszaesés.

A kezelt alkoholistákat és a munkatársaikat képezni kell hogy elkerülhessék a csapdákat amelyek a gyógyulás és az absztinencia útján állnak.

 A relapszusban levő személy iránti viszonyulás

Szükséges minél megfelelőbb álláspont elfoglalása a relapszusban levő személy iránt. Bármilyen típusú negatív megközelítésnek nem szabad utat engedni. Ugyanúgy, nem fogadhatóak el a másik irányba húzó szélsőséges álláspontok sem, mint az engedékenység és a sajnálkozás.

Sokan úgy gondolják, hogy az alkoholista az ivás megszűnése után olyan, "mint mi". Elfelejtik, hogy ő nagyon fogyatékos, hogy az egészsége nagyon rossz állapotban van, hogy a hírneve ki van kezdve, stb. De neki is vannak saját ambíciói, érzései, félelmei, stb. Bizonytalan és szüksége van támogatásra és segítségre hogy helyreállíthasson mindent amit elvesztett. A bizalom, a nyitottság, a kölcsönös közeledés és a párbeszéd éppen azokról a problémákról amelyek gyötrik - a visszaesésnek a megelőzését képezik.

Ki kell építeni önmagának és másoknak a tiszteletét, valamint ezzel párhuzamosan a másmilyen kapcsolatokat a családban, a szomszédságban és a munkahelyen. Így nem gondol a visszaesésre, hanem gondoskodik a saját egészségéről és a javításáról, mert mindannyiunknak jogunk van az egészségre és csak rajtunk múlik, hogy hogyan használjuk ezt a jogot.

Vissza