Másnaposság
Mit értünk a "másnaposság" alatt?
A másnaposság fizikai és érzelmi állapot, amely az alkoholtartalmú italok túlzott használata után jön létre. Előfordul az alkoholistáknál is és azoknál is akik nem alkoholisták, de a másnaposság tünetei intenzívebbek és összetettebbek az alkoholistáknál.
Amikor megiszunk egy italt - bort, sört, pálinkát, vagy valami mást - az belekerül a mi gyomrunkba. Innen, a gyomor nyálkahártyáján át bejut a vérbe. A vér szétviszi az egész testben. És így, a vérkeringési rendszer segítségével, bejut a test összes szervébe és minden szövetébe. Szóval, amíg kortyolgassuk az alkoholtartalmú italt, elkezd keringeni a testünkön keresztül, a testünk minden részén keresztül. Minél több alkoholt iszunk, annál több és több alkohol halad át a testünkön. És, persze, különböző módon hat. Minél többet iszunk, annál inkább befolyásolja a viselkedésünket.
Még az ivás megszűnése után is az alkohol tovább kering a testünkben. Meddig? Addig, amíg fel nem dolgozódik és el nem távolódik a szervezetből. Ez egy hosszú folyamat. Legkésőbb 24 órával az ivás megszünése után az össz megivott alkohol eltávolítódik a szervezetből. Mi történik ez az idő alatt, amíg az összes alkohol le nem lesz bontva? A szervezet lassan visszatér a normális kerékvágásba. A máj lassan átdolgozza az alkoholt és eltávolítja a szervezetből. Bizonyos időre van szükség, hogy a szervezet felépüljön a túlzott mennyiségű alkoholtól. Tehát, az ittasság és az ivás megszűnése után, színpadra lép a kijózanodás szakasza. Ez a fázis népszerűen "másnaposság" - nak lett elnevezve. Tehát, a másnaposság a szervezet olyan állapota, amikor az alkohol lebontása segítségével, lassan visszatér a normális kerékvágásba. Ezért a másnaposság az az állapot, ahogy magunkat érezzük a következő napon. Az ivás után következő nap. És ezt sehogyan se nevezhetjük kellemes állapotnak. Néha nagyon nehéz helyzetet jelent, amelynek a tűrése és szenvedése nagyon kínos, és sokszor úgy tekintik, mint egy igazi betegséget. Sokan nem képesek semmilyen szellemi vagy fizikai munkára. Mások viszont próbálnak dolgozni, de ez nehezen megy. Amikor oldalról nézzük, úgy hatnak, mint a lassított film. Lassan mozognak, a munkát lassan végzik, kerülik a hirtelen mozdulatokat, időről időre a fejüket fogják a zaj miatt, minden nyugtalanítja őket, stb.
A másnaposság valójában a szervezet figyelmeztetése, hogy a jövőben kevesebbet kell inni. Egyértelműen azt mondja, hogy túlzásba vittük és hogy csökkenteni kell a tempót, mert ez nem fog jó lenni. A szervezetünk nem tudja még sokáig elviselni ezt a fárasztó iramot.
A másnaposság tünetei
A másnaposság néhány tünete a következő:
Fejfájás - Fáj a fej, szét akar esni és sehogyan se akar elmúlni. Idegesít a zene, a hangos beszélgetés, az ajtó nyikorgása, stb. A családtagoktól követeli hogy lábujjon járjanak és hogy egymással suttogva beszélgessenek.
Hányinger és hányás - Ez egy nagyon erős érzelem, ezért az illető megpróbál hányni. De nem bir. Nem jön ki semmi. Egy egyszerű oknál fogva, nincs mit hogy kihányjon, mert a gyomra üres. És az erőlködéssel a helyzet még nehezebbé válik.
Erős szomjúság - Tudni kell, hogy az alkohol dehidratálja a szervezetet, azaz, kiszárítja. Ez azt jelenti, hogy befolyásolja a víz kiválasztását a szervezetből, úgy, hogy növeli a víz kiválasztását. E miatt a szervezet a szükséges mennyiségű víz nélkül marad és ezért erős szomjúságot érez.
Sütés a nyelőcsőben - Ez különösen azoknál az alkoholistáknál fordul elő akik erős, tömény alkoholtartalmú italokat isznak: pálinka, konyak, stb. Ennek a jelenségnek az oka az alkohol közvetlen hatása a nyelőcsőre, amely még áthalad, marja a nyelőcsövet.
Szédülés, fáradtság, általános rossz közérzet és bágyadtság - Ennek a szervezet kimerültsége az oka. Ha figyelembe vesszük, hogy nem aludtunk egész éjjel, lábon voltunk, nem ettünk, csak alkoholt fogyasztottunk rendkívüli mennyiségekben és elegendő víz nélkül maradt a szervezetünk; akkor nem is csoda, hogy bágyadtak vagyunk és hogy szédül a fejünk.
Még megjelenhet bizonyos kényelmetlenség, amit nem tudunk másnak megmagyarázni, valamint hidegrázás és remegés amik hullámokban jönnek és más.
Pszichikai tünetei a másnaposságnak a depresszió, lelkiismeret-furdalás és a félelem.
A pszichés tünetek súlyosbodnak ha az emlékezés által, vagy pedig mások meséjéből kiderül valami a saját lehetséges trágár, vagy akár antiszociális viselkedésről. Ekkor létrejön a szégyen és a bűntudat érzése, és depresszióba is lehet esni. Különösen fontos megérteni az úgynevezett "morális másnaposságot". Ez egy nagyon kellemetlen mentális állapot, amikor az egyén a kijózanodás után felrója magának a részegséget.
Nagyon nyugtalan érzés a másnaposság ideje alatt, ha alkoholos amnézia lépett fel. Alkoholos amnézia, vagy ahogy sokan nevezik, a "film megszakadása", azt jelenti, hogy az illető nem emlékszik mindenre, ami előtte való este történt az ivás ideje alatt. Ez magába foglalhat néhány órányi időt és hogy csak bizonyos eseményekre vonatkozzon, de vonatkozhat az egész estére is. Hogy az illető nem emlékszik se arra hol volt, kivel volt, mit csinált, se hogy hogyan jutott haza. Az alkoholos amnézia miatt az illető nem biztos abban, hogy milyen bajokat okozott önmagának vagy másoknak az ittasság ideje alatt. Nem tudja, mit csinált és mit mondott. E miatt elfogja a félelem és a sajnálkozás. Félelemmel telve megy az emberek közé, mert nem tudja ki hogyan fogja üdvözölni. Nem mer senkinek se a szemébe nézni, mert nem biztos abban, hogy nem sértett-e meg valakit. Kifejezettebb másnaposság gyakrabban fordul elő neurotikus személyeknél.
Miért jelentkezik a másnaposság?
Nagyon leegyszerűsítenénk mindent ha azt mondanánk, hogy a másnaposság csak a túlzott alkoholfogyasztás miatt jelentkezik. A legtöbb kellemetlen következményért a kiszáradás a bűnös - a szervezet túlzott folyadékvesztése. Az alkohol serkenti a víz kiválasztását a szervezetből. Ezért jönnek létre a kicserepesedett ajkak, a fejfájás és szédülés. A gyomor nyálkahártyájának az irritációja miatt létrejönnek az emésztési problémák, a hányinger és a hányás.
Az etil-alkohol szerves része a különböző alkoholtartalmú italoknak. Nem csak az etil-alkohol okozza a másnaposságot. A klinikai vizsgálatok azt jelzik, hogy a tiszta alkohol nem mindig okoz fejfájást még azoknál az egyéneknél sem, akik egyébként mindig szenvednek a másnaposság tüneteitől az alkohol fogyasztása után. Ez azt jelenti, hogy a bűnösöket az összetevők között is keresni kell, amit a szóban forgó szeszes ital az etil-alkoholon kívül tartalmaz. Ezek azok az összetevők, amelyek a bizonyos alkoholtartalmú italoknak ízt, illatot, színt, stb. adnak.
Minden italnak más az íze, illata és a színe. Az, ami mindezt meghatározza, ami különleges zamatot ad a meghatározott szeszes italnak, átmehet az érintett italba: a gyártás során, a tárolás során, vagy mesterségesen hozzáadva a különböző kiegészítőket. Mindez befolyásolja a másnaposság erejét. Ezért, amíg a tiszta szeszes italokat, mint a vodka és a fehér bor, könnyen ki lehet aludni, addig az édes borok és likőrök erős interferenciát okozhatnak másnap. A különböző összetevők, amelyek ezekben az alkoholtartalmú italokban vannak, a szervezetet a nagyob szerotonin kiválasztásra ösztönzik. A szerotonin fontos szerepet játszik a kialakuló érzésben és a fájdalom érzésében. Ha a testben túl sok a szerotonin, fejfájást és általános rossz közérzetet érzünk, majd az erek kitágulásával a már dehidratált testben még jobban csökkenti a vérnyomást, ami kihatással van az agy gyöngébb oxigén ellátására. A sör és a fehérbor nem változtatják nagyon a szerotonin koncentrációját a szervezetben.
Szóval, nem elég, hogy csak a megivott ital mennyiségére fordítsanak figyelmet, hanem a típusra is.
A központi idegrendszer az alkohollal való bombázás során belép a mesterséges fázisba, az alkoholfogyasztás miatt kiváltott eltompultságba és a saját funkcióinak az elnyomásába. Az ivás befejezése után nem tér vissza a normális állapotba, hanem "megugrik" az ellenkező irányba: a túlzott stimuláció fázisába. Olyan ez, mint amikor megnyomjuk a rugót, majd elengedjük. A rugó nem tér vissza az eredeti állapotba, hanem megugrik és jobban megnyúlik, mint amilyen volt az eredeti állapotban. És csak utána tér az eredeti állapotba.
Mi hat ki a másnaposság erősségére?
Hogyan fog kinézni a másnaposság és hogyan fogja az egyén elviselni, több tényezőtől függ. A jelek súlya attól függ, hogy az egyén hogyan viseli el az alkoholt, és milyen mennyiséget ivott meg.
Először induljunk el attól, hogy az egyén hogyan viseli el az alkoholt. Ez azt jelenti, hogy a másnaposság általános képében és súlyosságában fontos szerepet játszanak a személyes jellemzői is az illető ittas embernek:
Hozzászokott-e vagy nem az alkoholhoz - aki nincs hozzászokva az alkoholhoz, másnap kifejezettebb másnapossága van, mint annak aki rászokott, tekintet nélkül a megivott ital mennyiségére. Előfordul, hogy aki különben nem fogyaszt alkoholt, ha valamilyen okból megiszik egy italt, részeg lesz egy pohár bortól vagy egy üveg sörtől. Másnap neki nehezebb másnapossági tünetei vannak, mint annak, aki minden nap csak hozzáönt. A gyermekek és a serdülők sokkal érzékenyebbek az alkohol hatására, mint a felnőttek. Ennek egyik oka abban rejlik, hogy kisebb a testsúlyuk mint a felnőtteknek. A másik ok pedig az, hogy az alkohol lebomtásának a kapacitása a májban alacsonyabb azoknál akik nem használnak alkoholt.
A személy egyéni tűrőképessége az alkoholra - ez azt jelenti, hogy valaki többet tud meginni és hogy ne legyen ittas, míg valaki kevesebbet. Valaki meg bir egy "hordót inni", és hogy ne legyen mámorító hatással rá. Ez függ magától a szervezettől, a test felépítésétől, a magasságtól és a súlytól, stb. Természetesen, ha ittassabbak vagyunk, a szervezetnek több időre van szüksége, hogy lebontja az alkoholt, és ezért a másnaposság is erősebb intenzitású és hoszabb időtartamú lesz.
A vegetatív rendszer felépítése és működésének módja - Azok a személyek, akik a neurózis különféle formáitól, valamint a rejtett depressziótól szenvednek, azok, akik egyébként hajlamosak maguknak merev társadalmi és erkölcsi követelményeket állítani, a másnaposság alatt súlyos depresszióban, megbánásban és félelemben szenvedhetnek.
Itt meg kell említenünk még valamit. A jó hangulatban eltöltött éjszaka önmagában is okozhat fejfájást a nem alvás és a napi ritmus megzavarása miatt. Most képzeljék el a következő jelenetet: Itt a nyári szabadságok ideje. Ön vakáción van. Nyugodt. Van ideje mindenre. Az étteremben vacsorázik és zenét hallgat. A bőséges vacsora közben megivott nagy mennyiségű szeszes italt valószínűleg meg se fogja érezni. És a másnaposságot sem.
A másnaposság tüneteinek súlya attól is függ, mennyi alkoholt ivott meg a személy. Minél több bevitt ital, annál erősebb másnaposság. De a megivott italok típusának és összetételének is van jelentősége. A különböző italok és a különböző koncentrációk keverése növeli a másnaposságot. Különösen a mesterséges italok ivása nagy bajokat okoz másnap.
Itt beszélnünk kell még valami nagyon fontosról. A dohányzásról. Tudják, hogy a dohányzás mindenütt jelen van: az utcákon, a nyilvános helyeken, a gyűléseken, a munkahelyen, az éttermekben, a kávézókban. Bárhova kimegy az egyén az "életbe", a bárokba, az éttermekbe, a disco klubba, vagy a bulikba, az alkohol fogyasztása mellett a dohányzás is jelen van. És olyan mértékben, hogy már néhány óra múlva a szobát beburkolja a sűrű füst. A dohányzás jelentős mértékben hozzájárul a másnapossághoz és a rossz állapothoz, amelyet másnap érezni az ivás után, mert a mérgezést kétszeressé teszi. Ez azt jelenti, hogy az alkohol toxikus hatására rákapcsolódik a nikotin mérgező hatása. És így a szervezet kettősen van mérgezve. Tudnunk kell, hogy a nikotin nem csak az elszívott cigaretták által mérgez, hanem a dohányfüsttel beszennyezett levegővel is, amelyben rendszerint órákon át ül vagy táncol a bulizó.
A másnaposság megelőzése
Először, tisztázzuk, hogy mit jelent a megelőzés szó. A megelőzés valami megjelenésének a megakadályozását, valamint az egészség megőrzését jelenti. Valamilyen betegség megelőzése e betegség megjelenésének a megakadályozását jelenti. Így az alkoholizmus megelőzése alatt az alkoholizmus megjelenésének a meggátolására tett erőfeszítést értjük. A másnaposság megelőzése alatt a másnaposság megjelenésének a meggátolására tett erőfeszítést értjük.
Magától értetődik, hogy a legbiztosabb módja annak, hogy ne legyünk másnaposak - nem inni. És ha nem tudjuk ezt betartani, akkor nem kell sokat inni!
Ha gondot vezetünk a testünkről és az egészségünkről, akkor nem fog bennünket olyan könnyen cserbenhagyni. A kiszáradás elkerülhető, és egy bizonyos határig tehetünk valamit a gyomor nyálkahártyájáért is. Ha valaki elindul egy olyan helyre, ahol a társadalom eltűri, sőt ösztönzi a bizonyos intenzívebb alkoholfogyasztást, akkor be kell tartani az alábbi tanácsokat:
Mielőtt elindulna a buliba, ajánlatos valamit megenni. Ilyen esetekben megengedett megenni valamivel zsírosabb és nehezebb ételt. Olyan ételt, amelyet a szervezet lassan fog megemészteni. Ily módon meg fogjuk vigyázni a gyomor nyálkahártyáját az irritációtól. Az alkoholt nem szabad éhgyomorra inni, hanem csak telire, azaz az étkezés közben vagy után. Az éhgyomorra történő ivás gyorsabb megittasodáshoz vezet mint a teli gyomorra való ivás. Ugyanúgy, a véralkohol-koncentráció nagyobb, ha éhgyomorra iszunk, mint ha étkezés után iszunk. Persze, ugyanolyan mennyiségű alkoholról van szó. Tudjuk, hogy a másnaposság erősebb, ha a véralkohol-koncentráció magasabb. Ezért javasoljuk az alkohol fogyasztását teli gyomorra.
Egy pohár tejnek pozitív hatása van, mert csökkenti az alkohol felszívódásának a sebességét. Esetleg ez nevetségesnek néz ki. Többen megpróbálták, és megállapították, hogy jó hatása van. Próbálja ki Ön is, és majd meglátja!
Az ünnepség alatt csak egy típusú italt igyon, lehetőleg tisztát és természeteset. (Ezt a feltételt csak a fehér bor tudja teljesíteni!) Az erős italokat ilyen körülmények között szükséges teljesen eltávolítani a repertoárból, mert erős másnaposságot idéznek elő. Figyelmen kívül kell hagyni a társadalmi "protokollt". Az a szokás, hogy az evés előtt kötelező erős alkoholtartalmú italokat (aperitív) inni káros, ezért kerülni kell. A bor is olyan jó aperitív mint bármilyen más ital. Tehát, amelyik fajta alkoholtartalmú itallal kezdi az estét, vele kell folytatni és befejezni. Ne kezdje el az egyik típusú itallal, a másodikkal folytassa és a harmadikkal fejezze be! Azért, mert ebben az esetben nehezebb lesz a másnaposság!
Nem szabad hirtelen inni, hanem fokozatosan. Kortyolgassa az italát. Hagyjon időt a pohár két megfogása között. Az "ex" ivás, ami divat a bulikon, csak gyorsabbítja az ittasságot.
Fontos az éjszaka folyamán többször enni. És nem csak inni! A két korty ital között meg kell enni valamit. Látni fogja, hogy a következő napon sokkal jobban fogja érezni magát (mint korábban hasonló helyzetekben).
Az alkoholtartalmú ital után meg kell inni egy pohár vízet vagy gyümölcslevet. Ezzel az intézkedéssel meg fogjuk akadályozni a szervezet kiszáradását, és a nem szándékolt következményeket, amelyek ez miatt jelentkeznek a másnaposság ideje alatt. A megivott víz segítségével kompenzáljuk a szervezetben azt a folyadékot, amelyet elveszítünk az alkohol fogyasztása miatt. A pezsgő gyümölcsléket el kell kerülni, mert meggyorsítják az alkohol felszívódását a vérbe.
Amikor a "korai órákban" kezd a mulató társaság szétoszlani, újra kell enni és az ünnepséget ily módon kötelezően evéssel fejezni be.
Az ünneplés után ajánlatos sétálni és meginni egy pohár vizet vagy gyümölcslevet sok C-vitaminnal.
Ha betartják ezeket a tippeket, akkor vagy egyáltalán nem lesz másnaposság, vagy egészen enyhe lesz. Érthető, hogy külön problémát jelent a dohányzás, mert jelentős mértékben hozzájárul a másnapossághoz és a rossz közérzethez.
Téveszmék a másnaposság kezelésével kapcsolatban
Nagyon sok téveszme létezik a másnaposság kezelésére. De tudnunk kell, hogy nem gyógyítják a másnaposságot. Ők valójában a másnaposság tüneteit enyhítik. Ismert számos "recept" az ittasság kísérő tüneteinek a kiküszöbölésére : a fejfájás, a hányás, a hasmenés, a rossz hangulat, az ingerlékenység, és más tünetek kiküszöbölésére. A leggyakrabban ajánlott a savanyú leves, a sós lé, a savó stb. Ezt kell enni vagy inni és a másnaposság el fog tűnni. Ez mellett még ajánlják a fekete kávét, a hideg zuhanyt, vagy a sétát.
Tudni kell, hogy az egyszer elért véralkohol-koncentráció csökkenésének a sebességét nem lehet befolyásolni kívülről, mert szinte kizárólag az alkoholnak a májban való feldolgozásával van összefüggésben. Ez azt jelenti, hogy a részeg ember ha eszik savanyú levest vagy iszik kávét, enyhítheti a másnaposság tüneteit, de nem csökkentheti az alkohol koncentrációját a vérben. Tehát, Ő a savanyú leves, a kávé, stb. mellett továbbra is részeg ember marad.
Sajnos, a másnaposság kezelésére gyakran azért kerül sor, mert a vezetői képességeket akarják visszaállítani. Gyakran az ismerősök kicsit kijózanítják a barátjukat, csak annyira, hogy be tudjon ülni a kocsiba és haza tudja vezetni. De, sajnos, ezek a szerek csak eltitkolják az ittassággal okozott zavarokat a koordinációban és az álmosságot, de egyáltalán nem befolyásolják a járművezető kritikusságának a hiányát és a lelassult reflexeit. Ez volt az oka sok közúti balesetnek.
Mi történik a munkahelyen? Képes-e ez a "gyógyult" álmos munkás végrehajtani a munkaköri feladatait úgy, mint amikor józan? A válasz erre a kérdésre: nem. Az Ő munkaképessége nincs olyen szinten, mint amikor józan. Mindegy, hogy fizikai vagy szellemi munkáról van szó. Függetlenül attól, hogy az iparban vagy az irodában dolgozik.
A másnaposság tüneteinek az enyhítése
A másnaposság tüneteit, különösen a nehezebb megnyilvánulási formákat, enyhíteni lehet. Ezért, ha nehéz másnapossági állapotban ébredt fel, segíthet saját magán a következő módon:
Valamit meg kell hogy egyen, függetlenül attól, hogy van-e étvágya vagy nincs. Még ha erővel is. Sokan hányingert és a hányásra való ösztönt éreznek. Ez egy olyan erős érzés, hogy megpróbálnak hányni. Azonban, a gyomor üres. Minden egyes kísérlet után rosszabbul érzik magukat, kimerültté válnak. Valamit meg kell enni. Így a hányinger és a hányásra való késztetés el fog tűnni. A gyomor el fog kezdeni rendesen dolgozni és az illető személy jobban fogja érezni magát. Sokan úgy érzik, hogy nagy szükségük van a sós ételekre. Szabadon lehet enni sós és savanyú ételeket. Ha problémája van az irritált gyomor miatt, akkor a könnyű ételek ajánlottak: gabonafélék tejjel, főtt tojás vagy kenyér forró tejjel.
Sokan erős szomjúságot éreznek. Tudni kell, hogy az alkohol a szervezet kiszáradásához vezet. Az alkohol serkenti a víz kiválasztását a szervezetből. Tehát, a víz túlzott kiválasztásához vezet, és ezért nagy szomjúságot érezni. Ezért, ne korlátolja a folyadék ivását. Szabadon igyon sok folyadékot, hogy kompenzálja a szervezetből elveszített vízet.
A gyomorpanaszokat nagyon jól megszünteti a nagyobb mennyiségű hideg, sűrűre főzött és igen kevéssé édesített kamilla tea ivása, amit inni lehet az egész nap folyamán víz helyett.
Ha valakinek az otthoni gyógyszertárában C és B6 vitamin tablettája van, akkor ezek jól fognak neki jönni.
A másnaposság alatt fellépő fejfájást a legjobban az aszpirin távolítja el. A paracetamol nem ajánlott, mert a máj dolgozza fel, amelynek ilyen körülmények között túl sok a munkája az alkohol lebotása körül. Azonban, az aszpirint nem szabad szedni az alkoholtartalmú italok ivása előtt vagy együtt vele, ugyanúgy közvetlenül utána sem, mert a kombinált fájdalomcsillapítók és az alkohol hatása együttesen nagyon erős és veszélyes. Ezért, nem szabad az aszpirint előre bevenni, mint a jövőben fellépő másnaposságnak a megelőzését! Csak abban az esetben, amikor a másnaposság közben igazán fáj a feje, beveheti a fájdalom enyhítésére.
Mérsékelten meleg fürdő és masszázs nagyon jól hatnak a kimerült testre. Meglátják, hogy mennyivel jobban fogják érezni magukat a kádból való kilépés után! Még véletlenül se gondoljanak arra, hogy a szaunában hozzák magukat rendbe! A szaunában a már amúgy is kiszélesedett vérerek még jobban kiszélesednek, ami életveszélyes állapot fellépéséhez vezethet.
Egy kis gimnasztika és séta kitűnően hat. Természetesen, nem szabad túlzásba vinni a gyakorlatokat és még jobban kifárasztani a már kimerült szervezetet. Csak könnyű gyakorlatok jöhetnek számításba. A levegőn való séta nagyon jól hat a vérnyomásra. Ha a fenti két tényezőt képesek vagyunk összeegyeztetni, akkor még jobb. A levegőn való sétára és a természetben végzett könnyű gyakorlatokra gondoltam. Csodát művelnek!
Meg kell még említenünk a híres népi mondást: "Az éket ékkel lehet kiverni". Az új alkohol adagok, különösen az erős italokkal, varázslatosan gyorsan és hatékonyan felszámolnak minden másnapossági tünetet. Ez valójában a legendás "átvágás." Világos azonban, hogy ez az intézkedés nem ajánlott, mert ez az alkoholizmusnak "ördögi kör"-ébe való beesés veszélyével jár. Ez azt jelenti, hogy a másnaposság megakadályozása érdekében lehajtunk egy erős italt. De, mivel soha sincs megállás egy poháron, hanem tovább van haladva, másnap újra létrejön a másnaposság, utána az ivás a megakadályozására, és így tovább. És így forgunk körbe a végtelenségig. És így belekerülünk az alkoholizmus "ördögi kör"-ébe.
Azok, akik szenvednek az idegrendszer túlzott irritálásától és a mentális problémáktól, bevehetnek valamilyen nyugtató szert. De csak akkor, ha nagyon szükséges! És vigyázzon az adagra!
A fekete kávé nem ajánlott, mert csak irritálja a már amúgy is túlzottan irritált idegrendszert és ezáltal rontja a helyzetet. Ezért ugorja át a fekete kávét aznap. Azért, mert a közhiedelemmel ellentétben, nem nyugtatja az idegeket, hanem még inkább irritálja őket.
Befelyezésül
Mindazok számára, akik szenvednek a kifejezett másnaposság tüneteitől, egy vígaszt nyújthatunk: A másnaposság tünetei csak az ünnepség utáni következő napon fordulnak elő, és 24 óra leforgásán belül elmúlnak. Ez azt jelenti, hogy legtöbb 24 órát tarthatnak, de rövidebb idő alatt is elmúlhatnak. Mitől függ ez? Attól függ, hogy mennyi idő alatt lesz majd az alkohol eltávolítva a szervezetből. A máj az alkoholt szén-dioxidra és vízre bontja, amelyek a szervezetből a kilélegzett levegőn, az izzadságon, a székleten és a vizeleten keresztül távoznak. A máj viszonylag lassan bontja le az alkoholt. A májban levő enzimek mennyisége elegendő óránként 8-9 g alkohol oxidálására. Ezt a lebontást semmivel sem lehet meggyorsítani. Mivel a máj mindig azonos ütemben dolgozik, az alkohol lebontására szükséges idő a megivott ital mennyiségétől, valamint a benne levő alkohol koncentrációjától függ. Minél nagyobb a szervezetbe bevitt alkohol mennyisége, annál nagyobb a szükséges idő a lebontására és a szervezetből való eltávolítására. Így a másnaposság is, a vele járó tünetekkel együtt, tovább tart ha több ital volt elfogyasztva, különösen ha ezek erős italtok voltak.