Alkohol
Az alkohol szó (al-gohlu) arab származású, és több jelentése van: "nagyon finom" vagy "az, aki gyújt, szít".
Alkoholok
Az alkoholokat a szén, a hidrogén és az oxigén atomok alkotják. Ezek mind OH csoportot tartalmaznak. Az OH-csoport helye szerint az alkoholokat elsődleges, másodlagos és harmadlagos alkoholokra osztjuk.
Az alacsonyabb alkoholokat felosztjuk:
Minden alkoholnak (metanol, etanol, propanol, butanol) van egy pszichoaktív hatása, de az alkoholtartalmú italok csak az etil-alkoholt, etanolt (C2H5OH) tartalmazzák.
Alkohol
Az alkohol elnevezés alatt a hétköznapi életben csak az etil-alkoholt (C2H5OH) értjük. Az etanol tiszta, színtelen folyadék, könnyebb mint a víz és jellegzetes a szaga. A gyümölcsben levő cukor erjedésével kapható az élesztő gombák segítségével. Ezen a módon kapnak minden alkoholtartalmú italt amely emberi felhasználásra van szánva. A legerősebb alkoholtartalmú italok körülbelül 45% alkoholt tartalmaznak. Ha valaki hirtelen megiszik 500 ml tiszta etanolt, meghalhat. Az alkoholtartalmú italok mérgező hatása a bennük levő alkohol mennyiségétől származik.
etil-alkohol (C2H5OH)
Az alkoholt mint a kivonásra, fertőtlenítésre, konzerválásra szolgáló eszközt, valamint higításra illetve más anyagokkal való keverésre használják. Mint kiindulási anyag szolgál egész sor vegyi anyagnak.
Metil-alkohol
Egyes alkoholtartalmú italokban más alkoholok is jelen vannak, mint a metil-alkohol (CH3OH), de sokkal kisebb koncentrációban.
metil-alkohol (CH3OH)
A metanol rendkívül mérgező alkohol. Az egyszerű előállítása és az elérhető ára miatt az alkoholtartalmú italok hamisítására is használták. Mivel mérgező, fontos, hogy az alkoholtartalmú italok a legkisebb koncentrációjú metanolt tartalmazzák. Kisebb mennyiségben vakságot okoz, 25 grammnál nagyobb mennyiség pedig halálos. Ennek az az oka, hogy a metanol a szervezetben az égés alatt hangyasavvá változik, amely tönkreteszi a nagyon érzékeny idegsejteket.
A metil-alkohol lebontása sokkal lassabban folyik (kb. 5-ször lassabban) a szervezetben mint az etil alkoholé, és nem oxidálódik teljes egészében a szervezetben. Csaknem 50%-a a metil-alkoholnak a vesén és a tüdőn keresztül választódik ki. Ha az intoxikáció a metil-alkohol egyedüli bevitele miatt jön létre, a tünetek csak több óra, néha csak egy vagy több nap után jelentkeznek. A metil-alkohollal való mérgezés tünetei erős gyomor fájdalmak, hányás, látási zavarok kitágult szemgolyókkal, szédülés, nehéz légzés, cianózis, gyors és gyenge pulzus formájában jelentkeznek, majd utána következik a delirium az összeomlással. Azok az egyének akik átélik a metil-alkohollal való mérgezést, gyakran vakok maradnak egész életükre. Korai elő jele a krónikus metil-alkohollal való mérgezésnek a látómező megkárosodása az egyes színekre.
Az illegális alkohol-gyártók, hogy a profitot növeljék, gyakran az alkohol egy részét metanollal cserélik fel, függetlenül attól, hogy mérgező.
Az alkohol hatása a személyre
Az etil-alkohol a központi idegrendszerre hatva úgy viselkedik, mint a kábítószer. A viselkedésre gyakorolt hatása az ő befolyásának az eredménye az idegszövet feleletére, nem pedig az izmokra és az érzékekre.
Az alkohol egy nyugtató eszköz, és az adagolástól függően lehet enyhe nyugtató, vagy fő anyag az érzéstelenítésre. Elnyom bizonyos agyi funkciókat.
Nagyon kis mennyiségben megjelenhet mint ösztönző eszköz, bizonyos gátló agyi funkciók elrejtése segítségével. Azonban, ahogy a koncentráció növekszik, a további elnyomása az idegszövet funkciójának a részegség klasszikus tüneteit okozza: érthetetlen beszéd, bizonytalan járás, csökkentett érzéki érzékelés és a gyors reagálás lehetetlensége. Magas koncentrációknál, az etil-alkohol általános érzéstelenséget okoz. A nagyon részeg személy a kómához hasonló helyzetbe kerül és ezért nagyon nehéz lesz felébreszteni. Szélsőséges esetekben, ha az alkohol koncentrációja elég magas, meg lesznek akadályozva a szervezet alapvető funkciói, mint a lélegzés, és ez halált is okozhat.