Az alkoholista nő férje
Az alkoholista nők hajlamosak férjhezmenni férfi alkoholistákhoz, de a férfiak nagyon ritkán nősülnek alkoholista nőkkel.
A legtöbb esetben, amikor a nő kezelésre jelentkezik, vagy már elvált vagy a peres eljárás folyamatban van.
A férj csak a lehető leghamarabb el akar válni az ilyen nőtől. Őt nem érdekli semmi, még az a tény sem, hogy meglehetően ő is hozzájárult a viselkedésével hogy a felesége alkoholizmusa kifejlődjön. Őt egyáltalán nem érdekli hogy a helyzet javulhat-e, hogy lehetséges-e a kezelés és milyen módon lehetne még javítani a helyzeten. Miután a betegség fennállása meg lett állapítva ő kérvényezi a házasság felbontását és az ex-feleségről nem akar semmit sem hallani, sem tudni, nem is beszélve arról, hogy segítsen neki megoldani a különböző problémákat amelyekhez a betegség vezetett. Nagyon ritka esetekben a férj továbbra is házasságban marad, de a legtöbb esetben nem akarja támogatását nyújtani a kezelésben.
A nőknek a betegség legyőzésében a támogatást a legközelebbi rokonok nyújtják: a gyermekek, a testvérek vagy a szülők.
Az alkoholista nők kezelésében elért tapasztalatok azt mutatják, hogy rendkívül nehéz megvalósítani a bensőségesebb együttműködést a beteg nő férjével, gyakran pedig lehetetlen bevonni a rehabilitáció folyamatába.
Mivel a férjek nagyon ritkán jelennek meg abban az intézményben ahol a feleségüket kezelik (ellentétben a nőkkel akik egyébként kötődnek az alkoholista férjekhez) ezért a házastársuk kezelésében való aktív részvételüknek az esélye is kisebb. Néha sokkal jobb sikert érnek el a kezelésben azok a nők akik elváltak, mint azok akik minden áron igyekszenek fenntartani a házasságot.
Amikor a férjezett nő-alkoholistákról van szó, a férfiak gyakran csökkentik az esélyét a feleségük kezelésre való jelentkezésének, mert a férfiak gyakrabban tagadják és rejtegetik feleségük alkoholizmusát, mint ahogy ezt a nők teszik amikor a probléma a férjük alkoholizmusa.
A közvetlen kapcsolat létesítése a beteg férjével még problematikusabb.
A nő általában szorongó, bizonytalan, aggódva jelenti ki, hogy "őt nem érdekli és már az italával eleget nyaggatta". Majdnem minden férj az ilyen helyzetekben védekezően reagál. A féltékeny férj, akit nem kezelnek, gyakran akadályozza a felesége kezelését. Türelmetlen, követeli a feleségétől és a szakorvostól hogy a kezelés minél előbb befejeződjön. A nőnek az ellenőrző vizsgálatokra való távozását és a hosszabb tartózkodást abban az intézményben ahol kezelik azzal értelmezi, hogy ő elmegy "olyan gyakran és hosszú ideig mert mást akar találni". Gyakran a férj fizikai agressziót is megnyilvánít mint egyfajta sikertelen kísérletet arra, hogy tagadja és elutasítsa a hosszantartó konfliktust ami a feleség alkoholizmusához vezetett. Ezzel szinte mindig az ellenkező hatást éri el. A feleség ivása (vagy relapszus) akkor közvetlen megnyilvánulása a konfliktus miatti stressznek.